Madagaskar mapa – interesujące mapy wyspy.

Podróżować bez mapy nie sposób. Tu i ówdzie da się z GPS-em, na Madagaskarze nie, popularny Garmin nie ma mapy wyspy w ofercie. W ostatnich latach zebrałem dużą kolekcję map Madagaskaru. Poniżej te mapy, które są bardzo dobrze wykonane a przy tym dokładne. Zamiast szukać po omacku w internecie, przydatne mapy Madagaskaru znajdziesz w jednym miejscu.

Jak korzystać z map poniżej?

Klikamy na mapę i czekamy chwilę, aż mapa się załaduje, po czym dowolnie przybliżamy i nawigujemy w lewo, prawo, w górę, w dół. Jak powiększyć mapę? Na przykład rozciągając obraz na ekranie – rozsuwając palce na touch-pad’zie komputera.

Na początek Madagaskar mapa: fizyczna mapa kraju. Skala 1:2.000.000. Relatywnie dokładna, dobrze widoczne ukształtowanie terenu i wysokości, polecam jako mapę przeglądową.

Poniżej: mapa drogowa w skali 1:1.800.000. Bezwzględnie najdokładniejsza mapa drogowa wyspy. Uwaga! Charakter sieci drogowej Madagaskaru nie jest możliwy do zrozumienia z perspektywy Europejczyka! Sieć dróg kołowych jest rzadka. Bywa, że drogi istnieją na mapie, ale nigdy nie zostały zbudowane (na przykład Mananjary – Mahanoro)! Planując przejazd Malgasze najpierw się dowiadują, jak wygląda stan dróg i mostów na trasie!

Co do poniższej mapy można przyjąć, że:

podwójne czerwone nitki – asfalt jest, lub był

podwójne żółte nitki – takie drogi są najczęściej przejezdne dla wprawnego kierowcy jeepa. Możliwe karkołomne mosty

podwójne białe nitki – na pewno przejedzie rower. Możliwe, że przejedzie motocykl. Na pewno nie przejedzie auto osobowe

pojedyncza nitka – ważne ścieżki dla pieszych, niekiedy do pokonania motocyklem

Łączna długość autostrad wynosi na Madagaskarze 0,00 kilometrów. Drogi gruntowe w porze deszczowej są często nieprzejezdne.

Madagaskar mapa – nieco historii.

Mapa wyspy z roku 1747, autor: Jacques Nicolas Bellin. Mapa jest częścią atlasu świata, opisana po francusku i niderlandzku.

Madagaskar mapa – Afryka wraz z Madagaskarem według stanu wiedzy z roku 1647. Wydano we Florencji.

Najdokładniejsze mapy Madagaskaru zostały wykonane przez tych, którzy niespecjalnie byli na wyspie obecni, czyli przez Rosjan.

Szpiegowskie mapy wyspy były aktualizowane do 1985 roku, ich skala to 1:200.000. Poziom dokładności, profesjonalizm wykonania może wprawić w osłupienie. Nie zdarzają się błędy w nazewnictwie miejscowości. Z tych map korzystam, gdy prywatnie zapuszczam się na przykład w dżunglę.

Mapy te zdobyłem na Madagaskarze dzięki temu, że całkiem sporo Malgaszy studiowało swego czasu na uczelniach w ZSRR. Jeden z takich studentów po Akademii Wojskowej we Frunze pozwolił mi nabyć cały „Madagaskar oczami Rosjan” drogą kupna.)

Poniżej: północny kraniec wyspy.

Madagaskar mapa. Dla porównania z mapami rosyjskimi: poniżej mapa francuska.

Skala 1:100.000, poziom kartografii w porównaniu z kartografią Związku Radzieckiego co najmniej ubogi. Dużo nieścisłości, dużo białych plam. Ostatnie aktualizacje były wykonywane już przez Malgaszy, po odzyskaniu niepodległości, czyli w latach 70-tych. Aktualizacje nie są w stanie mapom francuskim w żaden sposób pomóc…

Fragment przedstawia Antongil, dużą zatokę na wschodzie Madagaskaru wraz z miastem Maroantsetra.

Madagaskar mapa. Oprócz dwóch wspomnianych na początku mapach można na Madagaskarze kupić tzw „Madagaskar w ośmiu kawałkach”. Mapy w skali 1:500.000, godne polecenia, jeżeli chcemy przyjrzeć się wybranemu fragmentowi wyspy.

Nasunęły Ci się pytania odnośnie map, podróżowania po wyspie, albo też czegoś innego? Pytaj, a co!