Zapraszam 26.04.2013. do Szczecina na spotkanie poświęcone wyprawie ku wodom rzeki Antanambalana.

Zapraszam 26.04.2013. do Szczecina na spotkanie poświęcone wyprawie ku wodom rzeki Antanambalana. Pokaz w ramach „Tygodnia Ziemi” organizowanego przrez Uniwersytet Szczeciński.  Miejsce: Wydział Nauk o Ziemi US, ul. Mickiewicza 16, s. 03, piątek 26 kwietnia 2013 o godz. 20:00.

Więcej ze strony Organizatorów:

Wspomnienia z wyprawy w ramach Tygodnia Ziemi

Arek Ziemba i Zbigniew Sas powrócili z kolejnej wyprawy na Madagaskar. Pod koniec XIX w. angielski badacz L.H.Ransome podjął próbę zbadania kompletnego biegu rzeki Antanambalana. Nie dokonał tego, bo przeszkodą okazały się ukryte w górzystej dżungli wodospady. Arek i Zbyszek wnikliwie zajęli się przygotowaniem ataku na rzekę. Studiowali mapy, zdjęcia satelitarne, trenowali elementy wspinaczki. Podróżowali nurtem rzeki od jej źródeł aż po ujście.

Pieszo wodami górskiego strumienia płynącego przez niezamieszkałą dżunglę. Gdy nurt był już silniejszy, płynęli tradycyjną malgaską dłubanką. Zjazdy na linach umożliwiły poznanie odcinka, gdzie wody rzeki w piekielnych rynnach szukają najkrótszej drogi z gór na niziny. Dżungla jest tam po dziś dzień dziewicza, a w wodzie leniwy żywot pędzą potężne krokodyle.

26 kwietnia 2013 o godzinie 20.00 opowiedzą co i kogo spotkali na brzegu, które momenty były najbardziej wzruszające, a która dżungla najbardziej upiorna. Ta wyprawa była pełna poetyki. Podróż wzdłuż rzeką obfitowała w rajskie biwaki, ale był i wieczór, kiedy w bezludnej dżungli, na brzegu spotkali ludzi… i obu stronom to spotkanie było bardzo nie na rękę. Znajomość miejscowego języka i obyczajów to jednak duży atut przy spotkaniu z dahalo. Kim są owi dahalo i dlaczego często padają oni na wyspie ofiarą samosądów
usłyszycie już 26 kwietnia 2013 o godzinie 20.00

Arek Ziemba i Zbigniew Sas