Szczegółowy program wyjazdu:

3 października 2019, czwartek, przylot do Antananarivo.

Możliwy wylot z innego miasta, niż Warszawa, np. z Berlina. Przylot do stolicy Madagaskaru i przejazd do hotelu.

4 października 2019, piątek, Antananarivo – Antsirabe

Po odpoczynku przespacerujemy się po mieście, odwiedzimy miejscowe Polonicum: pomnik Beniowskiego dłuta miejscowego artysty – Polaka. Odwiedzimy również niewielkie prywatne, ale interesujące muzeum.

Dziś ruszamy na południe, w kierunku Antsirabe. Na trasie duże wrażenie na uczestnikach robi zetknięcie się z tradycyjną, malgaską myślą technologiczną. Wiele prac wykonywanych jest tutaj identycznie, jak przed setkami lat. Dotyczy to zarówno prac polowych, jak i na przykład produkcji cegieł, które wypalane są w potężnych piramidach.

5 października 2019, sobota, Antsirabe – Morondava

Jedziemy do Morondava, na zachodnie wybrzeże. Udajemy się do hotelu z bardzo smaczną kuchnią. Będziecie mieli okazję zamówić między innymi ryby i owoce morza. Hotel będzie naszą bazą wypadową w okolice Morondava. Spędzimy tutaj dwie noce.

6 października 2019, niedziela, Morondava

Po śniadaniu przejazd do Morondava, możliwość kąpieli w oceanie oraz odwiedzenia miejscowego, tradycyjnego targu. Później przejazd około dwóch godzin na północ do najpotężniejszego w tej części kraju, świętego baobaba. Po drodze mijamy interesujące okazy tych drzew, przy których zatrzymujemy się w powrotnej drodze na południe. Warunki do fotografowania są wówczas korzystniejsze. Na długie lata zapadną Wam w pamięci: święty baobab, zakochane, splecione ze sobą, sędziwe baobaby oraz oczywiście marzenie każdego podróżnika, czyli Aleja Baobabów o zachodzie słońca.

Chętni mogą zaopatrzyć się w unikalne, włochate, pokryte jakby futerkiem owoce baobabu i skosztować ich na miejscu, w Alei. Owoce baobabu zawierają potężną dawkę witaminy C. Na nocleg wracamy do hotelu w Morondava.

7 października 2019, poniedziałek, Morondava – Antsirabe

Przejazd na trasie Morondava – Antsirabe.

W samym Antsirabe odwiedzamy między innymi tradycyjne, bezpieczne targowisko. Uczestnicy dojeżdżają na nie miejscowymi powozami. Są to niespotykane już nigdzie indziej na świecie pousse-pousse. W zależności od uwarunkowań na trasie, wizyta na targu możliwa nazajutrz po śniadaniu.

Dziś nocujemy w hotelu w stylu plemienia Betsileo.

8 października 2019, wtorek, Antsirabe – Fianarantsoa

Dziś udajemy się do Fianarantsoa, do kulturalnego i edukacyjnego centrum Madagaskaru.

Na trasie podziwiamy między innymi tętniące pracą miejscowych, gigantyczne uprawy tarasowe ryżu. Tutejsze plemię Betsileo jest często nazywane na wyspie „plemieniem pracowników”.

9 października 2019, środa, Fianarantsoa

We Fianarantsoa zwiedzamy najbardziej interesującą starówkę Madagaskaru. Tuż za miastem chętni zwiedzą Manara. Jest to ośrodek dla chorych stworzony w XIX wieku od podstaw przez Polaka, Ojca Beyzyma. Miejsce to robi na Polakach ogromne wrażenie. We Fianarantsoa zajrzymy też do pracowni i galerii Pierro Men’a, najsłynniejszego malgaskiego fotografa. O ile będzie w swym atelier, będziecie mieli okazję poznać Go osobiście. Być może spotkanie z tym artystą i obejrzenie jego prac będzie fotograficzną inspiracją dla uczestników wyjazdu.

10 października 2019, czwartek, Fianarantsoa – Ambalavao

Przed południem kończymy zwiedzanie Fianarantsoa i okolic, po obiedzie udajemy się w trasę do Ambalavao. Miejscowość położona jest w pięknej dolinie otoczonej skalistymi szczytami.

11 października 2019, piątek, Ambalavao

Zwiedzanie Ambalavao rozpoczynamy od rzemiosła Betsileo. Betsileo to plemię Madagaskaru, które pod względem pomysłowości, pracowitości i rozwoju, ma wszystkie inne plemiona pod sobą. Poznajemy tradycyjny wyrób papieru z kory ivoha. Papier był używany na Madagaskarze przez wieki do zapisywania tajemnych formuł przez ombiasa, czyli szamanów. Interesujące jest poznanie technologii wyrobu papieru, która to technologia jest całkowicie odmienna od na przykład technologii starego Egiptu. Kolejne tradycyjne rzemiosło Betsileo to obróbka drewna, a także produkcja jedwabiu z dziko żyjących jedwabników. Te rzemiosła także poznajemy tego dnia. Na nocleg wracamy do hotelu w Ambalavao.

Po południu udajemy się do górskiego parku lemurów na Madagaskarze. Udajemy się w porze, gdy park już pustoszeje, gdy ewentualni inni odwiedzający udają się do hoteli, a lemury katta schodzą z koron drzew i przebywają na ziemi. To popołudnie to nic innego, jak audiencja generalna u Króla Juliana! Często spotyka tu się również kameleony. Otoczeni wspaniałymi, górskimi krajobrazami udajemy się na nocleg do Ambalavao.

12 października 2019, sobota, Ambalavao – Andringitra pierwszy dzień trekkingu

Wczesnym rankiem udajemy się w góry Andringitra. To miejsce słynie z pięknych tras do wędrówek, nie jest to przy tym miejsce zadeptane przez tłumy odwiedzających. Ludność, która zamieszkuje tą część wyspy, to plemię Betsileo. Jedno z najbardziej interesujących plemion Madagaskaru, doskonale obeznane z uprawą roli oraz słynące z wyrobu cenionych mebli.

Podczas trekkingu nie ma możliwości zakupu żywności. Tym razem gotuje pilot wraz z doświadczonymi, malgaskimi pomocnikami. Na trekkingu czekają na Was niezapomniane widoki i… miłe obżarstwo… Wszystkie posiłki w czasie trekkingu ujęte są w cenie wyprawy. Nocleg w wiosce Morarano, w przepięknym miejscu otoczonym skalistymi górami. Architektura wioski jest urocza i nieskończenie fotogeniczna. Nocleg w wiosce oznacza: spanie w miejscowych chatach udostępnionych przez starszyznę wioski, która nas gości najlepiej jak potrafi. Mieszkanie dwa dni w tej niezwykle gościnnej, zaprzyjaźnionej wiosce było jak dotychczas dla wielu gości uwaga: najlepiej wspominanym elementem wyjazdu!

Przypominam: wielka gościnność, ale brak wygód! W górach brak dostępu do prądu. Możliwa opcja noclegu w pobliskim campie (wspólne łazienki).

13 października 2019, niedziela, Andringitra drugi dzień trekkingu

Spacery po wiosce, dla chętnych wędrówki w pięknych, okolicznych górach.

14 października 2019, poniedziałek, Andringitra trzeci dzień trekkingu – Ambalavao

Żegnamy się z górami i z naszymi gospodarzami. Odjazd do Ambalavao do hotelu jak w trakcie poprzedniego pobytu w tym mieście.

15 października 2019, wtorek, Ambalavao – Sahambavy

Dziś czeka grupę niezwykła atrakcja. Z Fianarantsoa wyruszymy do miasteczka Sahambavy. Wyruszymy w podróż w niecodzienny sposób: pojedziemy specjalnie dla Was wynajętym wagonem kolejowym! Tym razem będziecie podziwiać Madagaskar zza okien własnego „pociągu”. Będziemy jechać około 1,5h, przy czym zatrzymujemy pociąg w interesujących miejscach, wysiadamy również podczas postoi.

W Sahambavy zatrzymujemy się w jednym z najpiękniejszych hoteli na Madagaskarze. To hotel, którego otoczenie jest ogrodem botanicznym!

16 października 2019, środa, Sahambavy – Mananjary

Po śniadaniu czeka nas przejazd do Mananjary, na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Po drodze zatrzymujemy się wielokrotnie, bo jest to jedna z najpiękniejszych, najbardziej urozmaiconych i zielonych tras na wyspie. Natura, dżungla, góry, wodospady, lasy palm ravenala, wioski, to tylko kilka z atrakcji na trasie. Wieczorem odpoczywamy w hotelu nieopodal Oceanu Indyjskiego.

17 października 2019, czwartek, Mananjary – pierwszy dzień rejsu Pangalanes

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego jest na Madagaskarze obszarem występowania niezwykle silnych prądów. Na początku XX wieku stworzono tu więc rękami Malgaszy najdłuższy na świecie słodkowodny kanał, liczący prawie 700 kilometrów Pangalanes. Nie przypomina on w niczym znanych nam kanałów, połączył on niezliczone jeziora oddzielone od oceanu mierzejami. W niektórych miejscach płyniemy po szerokich jeziorach, w innych miejscach ledwo mijają się dwie łodzie. Brzegi są dzikie, odcinkami słodkie i słone wody stykają się z dżunglą. Wioski leżące przy brzegu zamieszkiwane są przez ludzi, którzy muszą być samowystarczalni. Co raz to widać rybaków, którzy na drobnych łupinach wypływają na ocean. Obok urzekającej przyrody takie właśnie obrazki będą nam towarzyszyć na trasie.

Pangalanes to tereny, gdzie dociera bardzo niewielu turystów. Madagaskar jest tu taki, jak dawniej. Widoki zadziwiają nawet tych, którzy byli już prawie wszędzie. Podczas rejsu odwiedzamy oczywiście plaże Oceanu Indyjskiego.

Na trasie rejsu po Pangalanes korzystamy z usług malgaskiego, sprawdzonego kucharza. W czasie rejsu posiłki ujęte są w cenie wyprawy. Noclegi w namiotach.

Pływamy po spokojnych lagunach! W trakcie rejsu na stabilnej łodzi nie ma takiej możliwości, żeby ktoś doznał choroby morskiej! Jest to niemożliwe i nie ma potrzeby się tym stresować!

18 października 2019, piątek, Drugi dzień rejsu Pangalanes

Drugi dzień rejsu Pangalanes. Uwaga – Pangalanes zwie się kanałem. Żaden to kanał! To długi ciąg jezior i lagun. Ludzie żyją tu jak przed wiekami! To bardzo ciekawy kawałek Madagaskaru, który będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy.

19 października 2019, sobota, Trzeci dzień rejsu Pangalanes – Vatomandry

Trzeci dzień rejsu Pangalanes. Później przejazd do Vatomandry na nocleg.

20 października 2019, niedziela, Vatomandry – Ankanin’ny Nofy

Naszym celem jest dziś lodge, gdzie po trudach przejazdu możecie odpocząć na tarasie otoczeni naturą.

Jedziemy autem, później hotelowa łódź zabiera was na transfer, po nieco ponad godzinie jesteście na miejscu. Nocleg w jednym z hoteli w zatoce Ankanin’ny Nofy (bungalowy). Nieopodal bungalowów słodkowodne kąpielisko oraz lasy. W W Ankanin’ny Nofy spędzicie trzy noce.

21 października 2019, poniedziałek, Ankanin’ny Nofy

Dziś jest dla was czas relaksu i kolejnego spotkania z miejscową przyrodą. Nieopodal waszych bungalowów czeka na was 50 hektarów tropikalnego lasu z niezliczoną ilością lemurów! Gatunki dzienne zostaną przez was dokładnie obfotografowane z najbliższej odległości. Dziś poznacie z najbliższej odległości lemury, przy odrobinie cierpliwości będą one wam delikatnie jadły z ręki. Po południu jest czas zarówno na odpoczynek, jak i na bardzo interesujące wycieczki. Wieczorem okazja na absolutnie niesamowite przeżycie! Zabieramy Was w jedyne miejsce na Madagaskarze, gdzie macie ogromną szansę spojrzeć oko w oko lemurowi aye-aye. To niezwykle rzadki i płochliwy, nocny gatunek lemura o strasznej fizjonomii, często określany mianem najbrzydszego zwierzęcia świata. W żaden sposób zwierzak ten nie jest w stanie zagrozić człowiekowi, ma jednak na tyle przerażający i osobliwy wygląd, że według malgaskich przypowieści i legend – należałoby się go bać. Lemur aye-aye wykształcił jeden, nieproporcjonalnie długi, bardzo cienki palec, którym wydłubuje z wnętrza drzew niewielkie larwy.

22 października 2019, wtorek, Ankanin’ny Nofy

Wanilia rosnąca niedaleko bungalowów, kameleony, przyroda, wokoło lemury.

Wybierzemy się również na wycieczkę łodzią na wybrzeże oceanu. Interesująca trasa, natura kipiąca zielenią, niewielkie rybackie wioski zapewnią relaks i rozrywkę na unikalnym Pangalanes. Wycieczkę do wioski można zorganizować o świcie. Niemal codziennie na burzliwy ocean wypływają rybacy. Ich łodzie to dłubanki. Ten spektakl to niewiarygodna walka rybaków z oceanem. To jedno z fascynujących widowisk, które przy odrobinie szczęścia można zobaczyć na Madagaskarze!

Wycieczki: aye-aye, rybacy o wschodzie słońca z wioską rybacką, spacer z przewodnikiem – kolejność tych trzech wycieczek zostanie ustalona po przyjeździe do hotelu.

23 października 2019, środa, Ankanin’ny Nofy – Moramanga

Po transferze udajemy się w trasę do Moramanga. Po drodze kupujemy egzotyczne owoce.

24 października 2019, czwartek, Moramanga – Antananarivo

Tego dnia docieramy do kolejnej atrakcji… Odwiedzimy park, który każdego oszołomi najróżniejszymi gatunkami gekonów, kameleonów i innych zwierząt Czerwonej Wyspy. Przygotujcie dużo miejsca na kartach pamięci, bo nieprzebrana ilość zwierząt zadziwi absolutnie każdego! To spotkanie z najbliższej odległości z niesamowitą przyrodą, okazja do zobaczenia, jak wypoczywa gekon i jak poluje kameleon.

Dziś czas na zakupy ostatnich, bardzo oryginalnych pamiątek z Czerwonej Wyspy. Bez względu na porę lotu do Europy korzystacie z prostego pokoju hotelowego tuż przy lotnisku, by móc się wygodnie spakować i odświeżyć. Miłego lotu i do zobaczenia!

25 października 2019, piątek, wylot do Europy

W zależności od wybranego połączenia lotniczego – lądowanie w Europie w sobotę lub w niedzielę. UWAGA – daty tego wyjazdu nie ulegną zmianie!

CENA: 11.950 PLN od osoby obejmuje:

Transport: wynajęte samochody. Kierują doświadczeni kierowcy, z którymi współpracuję od lat.

Przejazdy innymi środkami transportu, jak między innymi: pousse – pousse, około 12-sto metrowa łódź z zadaszeniem na Pangalanes etc.

Na trasie zwiedzania noclegi wyłącznie w sprawdzonych hotelach.

W trakcie rejsu na Pangalanes noclegi w namiotach, bo brak hoteli.

Wyżywienie: kolacja powitalna, w trakcie trekkingu w Andringitra i podczas rejsu na Pangalanes pełne wyżywienie, śniadania (standardowo francuskie – na Madagaskarze płatne w hotelach – tutaj wliczone w cenę wyjazdu).

Ubezpieczenie NW i KL (bez udziału własnego), opieka polskojęzycznego pilota, wiza madagaskarska (na lotnisku w Antananarivo).

Wszystkie wstępy wraz z opłatami za lokalnych przewodników.

Cena nie obejmuje:

Przelotu na Madagaskar.

Wyżywienia poza wyżej wymienionym oraz napoi (od 10 EUR/ dzień)

Własnych wydatków.

Napiwków (około 20 EUR/uczestnik).

 

UWAGI:

W miejscach, gdzie przebywamy więcej niż jedną noc kolejność realizacji wycieczek zawartych w programie może ulec przestawieniu (np. warunki pogodowe, odpływy / przypływy i inne uwarunkowania lokalne).

Zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna.

Liczba uczestników: min 8, max 13 osób.

Termin: 3 października 2019 roku – 25 paxdziernika 2019 roku.

Wszelkie informacje:

Tel. 0048 792 345 115 lub 00261 34 99 75 303

Podczas pobytu na Madagaskarze – preferowany kontakt poprzez WhatsApp (jest to komunikator, który ma najmniejsze wymagania, jeśli chodzi o jakość internetu)