Szczegółowy program wyjazdu:

4 listopada 2019, poniedziałek, Przylot do Antananarivo (np. ex Warszawa, Berlin)

Lądowanie w Antananarivo. Pomagam w wyszukaniu najlepszego połączenia i w rezerwacji biletów. Nocleg w hotelu w Antananarivo, na obrzeżach centrum, z panoramicznym widokiem na miasto.

5 listopada 2019, wtorek, Antananarivo – Mantasoa

Dziś opuszczamy pełną zgiełku stolicę i przez góry docieramy do hotelu z ogrodem, gdzie macie okazję na regenerację sił po podróży. Po drodze zobaczymy zielone o tej porze roku pola ryżowe.

6 listopada 2019, środa, Mantasoa – Tamatave

Przejazd do Tamatave. Odwiedzimy park, który każdego oszołomi najróżniejszymi gatunkami gekonów, kameleonów i innych zwierząt Czerwonej Wyspy. To spotkanie z najbliższej odległości z niesamowitą przyrodą, okazja do zobaczenia, jak wypoczywa gekon i jak poluje kameleon.

Po drodze kupimy na targu egzotyczne owoce. Po trasie wzdłuż wybrzeża dotrzemy do Tamatave, gdzie znajduje się główny port Madagaskaru. Tu czeka Was kolacja powitalna. Restauracja jest wybrana nieprzypadkowo. Ryby, owoce morza, nastrojowa muzyka tworzą klimat tego miejsca.

Nocleg w hotelu prowadzonym przez Włocha mieszkającego w Tamatave.

7 listopada 2019, czwartek, Tamatave – Sainte Marie

Poranny wyjazd do przystani w Soanierana Ivongo. Z Soanierana Ivongo, bądź jednej z okolicznych przystani, płyniemy łodzią na wyspę Sainte Marie (godzina wypłynięcia zależna od przypływów / odpływów). Wasz hotel położony jest przy samej plaży. To dobre miejsce do kąpieli i snorkelingu. Hotel znajduje w zatoce.

8 listopada 2019, piątek, Sainte Marie

Sainte Marie oferuje wiele urokliwych zakątków. Zwie się ją również Wyspą Piratów. Przez prawie dwieście lat była bazą dla około dwudziestu statków pirackich, żadna z potęg morskich nie była w stanie przepędzić stąd korsarzy. Pamiątką po tych czasach pozostał unikalny cmentarz piratów, jedyny zresztą na świecie! Inskrypcje takie jak ta: „przechodniu, pomódl się za duszę tego pirata” – unikalne! Zwiedzimy cmentarz piratów oraz popłyniemy na wysepkę Ille aux Nattes. Czekają na Was tam bezkresne widok oraz kąpiele w oceanie. W trakcie wycieczki poruszamy się tuk-tukami.

9 listopada 2019, sobota, Sainte Marie

Dziś tuk-tukami wybierzemy się na wschodnie wybrzeże. Kąpiele w naturalnych basenach oceanicznych (piscines naturelles). Przejazd do wodospadu ukrytego w lesie z możliwością kąpieli, na obiad udamy się do sympatycznego hotelu na wybrzeżu. Odwiedzimy też jedno z miejsc, gdzie możecie pływać z rurką (snorkeling). Na nocleg wracamy do hotelu w zatoce.

10 listopada 2019, niedziela, Sainte Marie – Tamatave

Dziś wracamy łodzią na „dużą wyspę” i po transferze busem docieramy do znanego Wam Tamatave.

Nocleg w hotelu „u Włocha”.

11 listopada 2019, poniedziałek, Tamatave – Ankanin’ny Nofy

Dziś wyruszamy na południe. Jedziemy do przystani znajdującej się na obrzeżach Tamatave. Wsiadamy do motorowej łodzi hotelowej którą popłyniemy około trzy godziny. Nocleg w jednym z hoteli w zatoce Ankanin’ny Nofy (bungalowy). Bungalowy przy słodkowodnej lagunie dogodnej dla kąpieli i blisko tropikalnego lasu.

12 listopada 2019, wtorek, Ankanin’ny Nofy

Dziś jest dla Was czas relaksu i kolejnych spotkań z miejscową przyrodą. Czeka na Was 50 hektarów tropikalnego lasu zamieszkałego przez lemury! Gatunki dzienne zostaną przez Was dokładnie obfotografowane z najbliższej odległości. Dziś przy odrobinie cierpliwości lemury będą Wam delikatnie jadły z ręki. Lemury to zdecydowanie nie są „złośliwe małpy”. Poznacie ich zwyczaje podczas spaceru z przewodnikiem.

Wieczorem zabieramy Was w jedyne miejsce na Madagaskarze, gdzie macie szansę spojrzeć oko w oko lemurowi aye-aye. To niezwykle rzadki i płochliwy, nocny gatunek lemura o strasznej fizjonomii, często określany mianem najbrzydszego zwierzęcia świata. W żaden sposób zwierzak ten nie jest w stanie zagrozić człowiekowi, ma jednak na tyle przerażający i osobliwy wygląd, że według malgaskich przypowieści należałoby się go bać! Lemur aye-aye wykształcił jeden, nieproporcjonalnie długi, bardzo cienki palec, którym wydłubuje z wnętrza drzew niewielkie larwy. Po wycieczce wracamy łodzią do hotelu na drugi nocleg.

13 listopada 2019, środa, Ankanin’ny Nofy

Dzięki temu, że macie okazję spędzić tutaj aż cztery noce, poznacie z bliska najróżniejsze gatunki lemurów. Nie ma drugiego miejsca na Madagaskarze, gdzie macie też możliwość zrobienia tak unikalnych ujęć tych zwierząt, jak w Ankanin’ny Nofy.

14 listopada 2019, czwartek, Ankanin’ny Nofy

Wybierzemy się na wycieczkę łodzią na wybrzeże oceanu. Niedługa, ale interesująca trasa łodzią przez kanał Pangalanes do wioski rybackiej. Wycieczkę do wioski warto zorganizować o świcie. Niemal codziennie na burzliwy ocean wypływają rybacy. Ich łodzie to dłubanki. Spektakl, jaki można tutaj zobaczyć, to niewiarygodna walka rybaków z oceanem. Wycieczki: aye-aye, rybacy o wschodzie słońca z wioską rybacką, spacer po lesie z przewodnikiem – kolejność tych trzech wycieczek zostanie ustalona po przyjeździe do hotelu.

15 listopada 2019, piątek, Ankanin’ny Nofy – Antananarivo

Opuszczamy Ankanin’ny Nofy i płyniemy znów łodzią hotelową. Płyniemy około półtorej godziny. Z niewielkiej przystani jedziemy do stolicy (około 6 godzin plus postoje w interesujących miejscach, czyli cały dzień). Śpimy w prostym hotelu tuż obok lotniska. Jutro czeka nas przelot na północny kraniec Madagaskaru, do Diego Suarez.

16 listopada 2019, sobota, Antananarivo – Diego Suarez

Przelot samolotem liniowym lub wynajętym odrzutowcem do Diego Suarez, zwanym inaczej Antsiranana. To miasto położone w malowniczej zatoce. Po drodze z lotniska do hotelu krótki postój w centrum. Po przyjeździe do hotelu krótki odpoczynek, po czym wyjazd na plażę Ramena.

Nocleg w hotelu z basenem poza miastem Diego Suarez.

17 listopada 2019, niedziela, Diego Suarez

Wypływamy w rejs łodzią do „morza szmaragdów”, tam kąpiele, wypoczynek. Niecodzienne barwy oceanu. To miejsce, gdzie popularne jest masondroany, czyli tradycyjny makijaż zachodniego wybrzeża. Kobiety malują tu twarze startą korą różnych gatunków drzew.

Tego dnia w cenie zawarty będzie obiad, przygotowany nad oceanem przez Malgaszy.

Na nocleg wracamy do Diego Suarez.

18 listopada 2019, poniedziałek, Diego Suarez

Dziś wyruszamy do Montagne d’Ambre. Wodospady, potężny drzewostan, zwierzęta wynajdywane w gęstwinie przez przewodnika i tropicieli. Tak zwany „bursztynowy las” robi wrażenie na zwiedzających, to przykład wielkiego, nienaruszonego, naturalnego ekosystemu. Obiad jedzony indywidualnie (w formie pikniku) w jednej z baz.

Na nocleg wracamy do Diego Suarez.

19 listopada 2019, wtorek, Diego – Tsingy Rouge – Ankarana

Wyruszamy z Diego na południe, w kierunku Ambanja.

Po drodze zatrzymamy się w Tsingy Rouge – zobaczycie Tsingy, które mają naturalnie czerwony kolor! Tsingy to formacja skalna z laterytu, która dzięki erozji przybrała niesamowite kształty, nie występujące nigdzie indziej na świecie.

Dojedziemy w okolicę Tsingy de Ankarana, kolejnej wielkiej atrakcji Czerwonej Wyspy.

Nocleg w hotelu w okolicy Tsingy de Ankarana.

20 listopada 2019, środa, Ankarana  – Ambanja

Wyruszamy do Parku Narodowego Ankarana – tu zobaczycie całkowicie nowy dla Was rodzaj Tsingy, inny niż wczoraj w Tsingy Rouge. Tym razem będą to szare, ostre skały, wapienne iglice. Przez las dotrzemy do skał, które robią wrażenie na każdym odwiedzającym.

Na terenie parku Ankarana występują niezwykle oryginalne formacje skalne. W listopadzie okresowe rzeki nie niosą mas wody, o tej porze roku można dogodnie oglądać ogromne formy skalne wypłukane przez wodę. Na terenie parku żyje m. in. 11 gatunków lemurów. Występuje tu też niezwykle bogaty świat fauny. Rosną tu np. przystosowane do suszy kserofity, baobaby, pandany, liany, wiecznie zielone lasy wyrastające z dna wąwozów…

Wieczorem docieramy do miasta Ambanja, nocleg w hotelu w mieście.

21 listopada 2019, czwartek, Ambanja – Nosy Iranja

Dojeżdżamy do niewielkiego portu nad Kanałem Mozambickim. Stąd łodzią ruszamy na wyspę Nosy Iranja. Dwie części wyspy połączone są długą mierzeją, która znika w falach oceanu podczas przypływu i znowu pojawia się, gdy woda opada. Palmy, piaszczyste plaże, ale też dzikie, pełne krabów, skaliste wybrzeże. Niewielka, rybacka wioska pod palmami, wiele zakątków, gdzie nie spotkacie nikogo innego.

Nocujemy w bungalowach w hotelu tuż przy plaży.

22 listopada 2019, piątek, Nosy Iranja

Kąpiele w oceanie, spacery do zatok i do latarni morskiej. Wyspa ma wiele ciekawych zakamarków.

23 listopada 2019, sobota, Nosy Iranja

Kolejny dzień w tropikach na wyjątkowej wysepce.

24 listopada 2019, niedziela, Nosy Iranja – Nosy Be

Opuszczamy wyspę i udajemy się na Nosy Be.

Udajemy się do lodge, w której czekają na Was bungalowy przy plaży.

25 listopada 2019, poniedziałek, Nosy Be

Naprzeciw naszego hotelu widzicie niewielką wysepkę z białą plażą. Na wysepce żyje mnóstwo ptaków nie czujących strachu przed ludźmi, można tam uprawiać snorkeling, jest to też wymarzone miejsce na obserwację zachodu słońca.

Popłyniemy tam na wycieczkę.

26 listopada 2019, wtorek, Nosy Be – Antananarivo

Po przejeździe na lotnisko odlatujemy samolotem do Antananarivo. Przejazd do prostego hotelu tuż obok lotniska. Mimo planowego odlotu do Europy późnym wieczorem do dyspozycji gości są tu pokoje hotelowe. Po zakupie ostatnich pamiątek przejazd na lotnisko i wylot z Antananarivo.

CENA: 3.060 EUR obejmuje:

Transport: wynajęte pojazdy, łodzie w czasie wszystkich przejazdów.

Noclegi w sprawdzonych hotelach. Część noclegów w hotelach typu lodge.

Przeloty na trasie: Antananarivo – Diego Suarez oraz Nosy Be – Antananarivo.

Wyżywienie: w cenie zawarte są śniadania (najczęściej francuskie) wykupywane dla Państwa w hotelach oraz jeden główny posiłek danego dnia (najczęściej kolacja) – danie główne do wyboru spośród kilku dań.

Ubezpieczenie NW i KL, opieka polskojęzycznego pilota, wiza madagaskarska (na lotnisku w Antananarivo), wstępy do parków, lokalni przewodnicy, tropiciele.

Cena nie obejmuje:

Przelotu na Madagaskar.

Wyżywienia poza wyżej wymienionym oraz napoi (min. 10 euro/dzień).

Dodatkowych atrakcji, które nie są zawarte w opisie.

Własnych wydatków.

Napiwków (max 20 euro / uczestnik wycieczki).

Pełny program zwiedzania ujęty w cenie – brak tzw. wycieczek fakultatywnych.

UWAGI:

W miejscach, gdzie przebywamy więcej niż jedną noc kolejność realizacji wycieczek zawartych w programie może ulec przestawieniu (np. warunki pogodowe, odpływy / przypływy i inne uwarunkowania lokalne).

Zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna.

Liczba uczestników: min 7, max 14 osób.

Termin: 4 listopada 2019 roku – 26 listopada 2019 roku.

Wszelkie informacje:

Tel. 0048 792 345 115 lub 00261 34 99 75 303

Podczas pobytu na Madagaskarze – preferowany kontakt poprzez WhatsApp (jest to komunikator, który ma najmniejsze wymagania, jeśli chodzi o jakość internetu)