24 sierpnia, sobota, Przylot z Europy, lądowanie w Antananarivo

Przejazd do hotelu i zbieranie pierwszych wrażeń na Czerwonej Wyspie.

25 sierpnia, niedziela, Antananarivo – Antsirabe

Już dziś będziecie próbować lokalnych przysmaków w sprawdzonych miejscach i zaczniecie poznawać Madagaskar od podszewki! Dziś jest dzień krajobrazów oraz pierwszych opowieści o rzemiośle, budownictwie i życiu Malgaszy.

26 sierpnia, poniedziałek, Antsirabe – Fianarantsoa

W samym Antsirabe odwiedzamy między innymi tradycyjne, bezpieczne targowisko. Uczestnicy dojeżdżają na nie miejscowymi powozami. Są to niespotykane już nigdzie indziej na świecie pousse-pousse. Dziś zobaczycie też lokalne smaczki, choćby prace najbardziej utalentowanego malgaskiego malarza z regionu Antsirabe, wystawione w zabytkowym hotelu de Therms.

Po drodze na południe postoje w celu zwiedzania lokalnych atrakcji.

We Fianarantsoa nocleg w hotelu w mieście.

Uwaga! Dzień trwa na Madagaskarze od 05:30 do 18:00, o tej porze robi się ciemno. Nie jesteśmy w stanie przestawić godzin wschodów i zachodów słońca, ale jesteśmy w stanie przestawić nasze zegary biologiczne. Często warto zacząć zwiedzanie jak najwcześniej. Zawsze oczywiście, bez względu na to, o której zaczynamy zwiedzanie, macie możliwość wypić kawę, herbatę i zjeść śniadanie, nie zabraknie wam też dostatecznej ilości snu.

27 sierpnia, wtorek, Fianarantsoa – Ambalavao

W okolicach Fianarantsoa poznacie wspaniałe widoki miasta Ambohimahasoa oraz sylwetkę misjonarza jezuity, błogosławionego Jana Beyzyma. To niezwykle interesująca postać, która do dzisiaj jest żywa w pamięci Malgaszy. Ojciec Beyzym trafił z przygodami do Fianarantsoa z dalekiego Wołynia i aż do śmierci w 1912 roku opiekował się tutaj trędowatymi. Uczestnicy dowiedzą się dziś wiele o życiu i pracy misjonarzy.

We Fianarantsoa zajrzymy też do pracowni i galerii Pierro Men’a, najsłynniejszego malgaskiego fotografa. O ile będzie w swym atelier, będziecie mieli okazję poznać Go osobiście. Odwiedzimy też starówkę we Fianarantsoa.

Nocleg w Ambalavao. Po drodze do Ambalavao górskie widoki.

28 sierpnia, środa, Ambalavao

Zwiedzanie Ambalavao rozpoczynamy od rzemiosła Betsileo. Betsileo to plemię Madagaskaru, które pod względem pomysłowości, pracowitości i rozwoju, ma wszystkie inne plemiona pod sobą. Poznajemy tradycyjny wyrób papieru z kory drzewa ivoha. Papier był używany na Madagaskarze przez wieki do zapisywania tajemnych formuł przez ombiasa, czyli szamanów. Interesujące jest poznanie technologii wyrobu papieru, która to technologia jest całkowicie odmienna od staroegipskiej. Kolejne tradycyjne rzemiosło Betsileo to obróbka drewna, a także produkcja jedwabiu z dziko żyjących jedwabników. Te rzemiosła także poznajemy tego dnia.

Po południu udajemy się do fascynującego parku lemurów na Madagaskarze. Udajemy się w porze, gdy park już pustoszeje, gdy inni odwiedzający udają się do hoteli, a lemury katta schodzą z koron drzew i przebywają na ziemi i można obejrzeć je z bliska.

Na nocleg wracamy do znanego Wam hotelu w Ambalavao.

29 sierpnia, czwartek, Ambalavao – Andringitra

Wczesnym rankiem udajemy się w góry Andringitra. To miejsce słynie z pięknych tras do wędrówek, nie jest to przy tym miejsce zadeptane przez tłumy odwiedzających. Ludność, która zamieszkuje tą część wyspy, to plemię Betsileo. Jedno z najbardziej interesujących plemion Madagaskaru, doskonale obeznane z uprawą roli oraz słynące z wyrobu cenionych mebli.

Podczas trekkingu nie ma możliwości zakupu żywności. Tym razem gotuje pilot wraz z doświadczonymi, malgaskimi pomocnikami. Na trekkingu czekają na Was niezapomniane widoki i… miłe obżarstwo… Wszystkie posiłki w czasie trekkingu ujęte są w cenie wyprawy. Nocleg w wiosce Morarano, w przepięknym miejscu otoczonym skalistymi górami. Architektura wioski jest urocza i nieskończenie fotogeniczna. Nocleg w wiosce oznacza: spanie w miejscowych chatach udostępnionych przez starszyznę wioski, która nas gości najlepiej jak potrafi. Mieszkanie dwa dni w tej niezwykle gościnnej, zaprzyjaźnionej wiosce było jak dotychczas dla wielu gości uwaga: najlepiej wspominanym elementem wyjazdu!

Przypominam: wielka gościnność, ale brak wygód! W górach brak dostępu do prądu. Możliwa opcja noclegu w pobliskim campie (wspólne łazienki).

30 sierpnia, piątek, Andringitra

Spacery po wiosce, dla chętnych wędrówki w pięknych, okolicznych górach.

31 sierpnia, sobota, Andringitra – Ambalavao

Żegnamy się z górami i z naszymi gospodarzami. Odjazd do Ambalavao do hotelu jak w trakcie poprzedniego pobytu w tym mieście.

1 września, niedziela, Ambalavao – Mahasoabe

Dziś czeka grupę niezwykła atrakcja. Z Ambalavao przejazd do Fianarantsoa, skąd wyruszymy niecodziennym środkiem transportu. Tym razem będziecie mieć do swojej wyłącznej dyspozycji wagon kolejowy. Pojazd jest wynajęty specjalnie dla Was! Jak długo będziemy jechać? Tak długo, jak będziecie chcieli! Zatrzymujemy się przecież tam, gdzie akurat sobie życzycie! Nocujemy w jednym z najpiękniejszych hoteli na Madagaskarze. To hotel otoczony ogrodem botanicznym!

2 września, poniedziałek, Mahasoabe – Mananjary

Po śniadaniu czeka nas przejazd do Mananjary, na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Po drodze często zatrzymujemy się, bo widoki na tropikalną wegetację i domki z bambusa są świetne! To jedna z najpiękniejszych tras na Madagaskarze. Wieczorem odpoczywamy, a nazajutrz ruszamy na podbój najbardziej interesującego odcinka Pangalanes. Kolejnego ewenementu w skali światowej! Nocujemy w lodge w stylu afrykańskim z basenem.

3 września, wtorek, Mananjary – Pierwszy dzień rejsu po Pangalanes

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego jest na Madagaskarze obszarem występowania niezwykle silnych prądów. Na początku XX wieku stworzono tu więc rękami Malgaszy najdłuższy na świecie słodkowodny kanał, liczący prawie 700 kilometrów Pangalanes. Nie przypomina ona w niczym znanych nam kanałów, połączył on niezliczone jeziora oddzielone od oceanu mierzejami. Pangalanes służył jakiś czas do transportowania towarów, od dawna jest już jednak zbyt płytki dla żeglugi handlowej. W niektórych miejscach płyniemy po szerokich jeziorach, w innych miejscach ledwo mijają się dwie łodzie. Brzegi są dzikie, odcinkami wody stykają się z dżunglą. Wioski leżące przy brzegu zamieszkiwane są przez ludzi, którzy muszą być samowystarczalni. Co raz to widać rybaków, którzy na drobnych łupinach wypływają na ocean. Obok urzekającej przyrody takie właśnie obrazki będą nam towarzyszyć na trasie.

Na trasie rejsu po Pangalanes korzystamy z usług naszego malgaskiego kucharza. W czasie rejsu posiłki ujęte są w cenie wyprawy. Dwa noclegi w namiotach, bo na trasie brak hoteli, to nie jest miejsce turystyczne!

Pangalanes jest bardzo rzadko odwiedzany przez turystów. Zobaczycie tu ludzi, którzy żyją… jak przed wiekami! Pływamy po spokojnych lagunach! W trakcie rejsu na stabilnej łodzi nie ma takiej możliwości, żeby ktoś doznał choroby morskiej! Jest to niemożliwe i nie ma potrzeby się tym stresować!

4 września, środa, Drugi dzień rejsu po Pangalanes

Zwiedzamy kilka wiosek, które mijamy po drodze. Czekają Was też kąpiele w słodkiej wodzie. Drugi nocleg w namiotach.

5 września, czwartek, Trzeci dzień rejsu po Pangalanes – Vatomandry

O poranku możliwość dopingowania rybaków, którzy niemal codziennie na kruchych dłubankach przedzierają się przez fale przyboju, by wypłynąć na ocean na połów ryb. Nie zawsze im się to udaje, bo fale są ogromne…

Około południa kończymy rejs. Spotykamy naszego kierowcę, który przejechał ponad 1000 kilometrów, by nas tutaj odebrać – wzdłuż Pangalanes nie ma drogi dla samochodów (na mapie jest, ale w rzeczywistości jej nie zbudowano). Jedziemy do hotelu w Vatomandry.

6 września, piątek, Vatomandry – Ankanin’ny Nofy

Naszym celem jest dziś urocza lodge, gdzie po trudach przejazdu możecie odpocząć na tarasie. Jedziemy autem, później hotelowa łódź zabiera Was na transfer, po nieco ponad godzinie jesteście w Ankanin’ny Nofy, czyli po polsku: w „miejscu ze snów”. Czekają na Was zakamarki tropikalnego lasu i słodkowodne kąpielisko!

Nocleg w jednym z hoteli w zatoce Ankanin’ny Nofy (bungalowy).

7 września, sobota, Ankanin’ny Nofy

Dziś jest dla Was czas relaksu i kolejnego spotkania z miejscową przyrodą. Niedaleko bungalowów czeka na Was 50 hektarów tropikalnego lasu z niezliczoną ilością lemurów! Gatunki dzienne zostaną przez Was dokładnie obfotografowane z najbliższej odległości. Dziś będziecie mieli bliski kontakt z lemurami, przy odrobinie cierpliwości będą one Wam delikatnie jadły z ręki. Lemur to nie jest złośliwa małpa! To przyjazne człowiekowi zwierzę! Po południu jest czas zarówno na odpoczynek, jak i na bardzo interesujące wycieczki.

Wieczorem okazja na absolutnie niesamowite przeżycie! Zabieramy Was w jedyne miejsce na Madagaskarze, gdzie macie ogromną szansę spojrzeć oko w oko lemurowi aye-aye. To niezwykle rzadki i płochliwy, nocny gatunek lemura o strasznej fizjonomii, często określany mianem najbrzydszego zwierzęcia świata. W żaden sposób zwierzak ten nie jest w stanie zagrozić człowiekowi, ma jednak na tyle przerażający i osobliwy wygląd, że według malgaskich przypowieści i legend – należałoby się go bać. Lemur aye-aye wykształcił jeden, nieproporcjonalnie długi, bardzo cienki palec, którym wydłubuje z wnętrza drzew niewielkie larwy.

8 września, niedziela, Ankanin’ny Nofy – Moramanga

Po transferze łodzią udajemy się do Moramanga. Po drodze kupujemy egzotyczne owoce.

Po trasie przez góry docieramy do kolejnej wielkiej atrakcji… Odwiedzimy park, który każdego oszołomi najróżniejszymi gatunkami gekonów, kameleonów i innych zwierząt Czerwonej Wyspy. Przygotujcie dużo miejsca na kartach pamięci, bo nieprzebrana ilość zwierząt zadziwi absolutnie każdego! To spotkanie z najbliższej odległości z niesamowitą przyrodą, okazja do zobaczenia, jak wypoczywa gekon i jak poluje kameleon.

9 września, poniedziałek, Moramanga – Antananarivo

Przejazd do stolicy.

Nocleg w hotelu bardzo blisko lotniska, dzięki czemu rano sprawnie dotrzemy do samolotu.

10 września, wtorek, Antananarivo – Bekopaka – Morondava

Wcześnie rano przelot specjalnie wynajętym samolotem na trasie Antananarivo – Bekopaka. Lądowanie na prywatnym pasie startowym należącym do lokalnej linii lotniczej. Ze względu na brak możliwości tankowania paliwa w Bekopaka ograniczenia ilości bagażu osobistego (bagaż główny pozostaje zdeponowany w stolicy).

Przelot do Bekopaka pozwala na zwiedzenie unikalnych formacji skalnych Tsingy de Bemaraha bez konieczności pokonywania autami terenowymi niezwykle karkołomnej trasy wiodącej przez odludne tereny wyspy. Przejazd do Tsingy z Antananarivo zajmuje trzy dni i jest bardzo męczący. Przelot bezpośrednio do Tsingy samolotem sprawdzonej wielokrotnie linii lotniczej to wielka oszczędność czasu. Zamiast pokonywać setki kilometrów przez relatywnie monotonne tereny warto przeznaczyć zaoszczędzony czas na zwiedzanie.

Przejazd samochodami terenowymi z pasa startowego do unikalnych formacji skalnych Tsingy de Bemaraha. Wielkie Tsingy to bardzo spektakularne formacje skalne robiące na odwiedzających przeogromne wrażenie. To największy park narodowy wyspy, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Czekają na Was tutaj wędrówki skalnymi labiryntami, które w porze deszczowej są zalewane i całkowicie niedostępne. Z platform widokowych roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na wapienne iglice o fantazyjnych kształtach. Dla wielu dużym przeżyciem jest też pokonywanie wiszących mostów. Dopełnieniem unikalności tego parku jest też endemiczna flora porastająca iglice, zagłębienia terenu oraz jaskinie znajdujące się u podstawy iglic.

Po zwiedzeniu Parku Narodowego Tsingy de Bemaraha powrót samochodami terenowymi do pasa startowego i przelot na trasie Bekopaka – Morondava.

Udajemy się do hotelu z bardzo smaczną kuchnią. Będziecie mieli okazję zamówić między innymi świeże ryby i owoce morza. Spędzimy tutaj dwie noce. Odwiedzimy nie tylko Aleję Baobabów, ale też lasy baobabowe oraz splecione ze sobą „zakochane baobaby”…

11 września 2019, środa – Morondava

Po śniadaniu przejazd do Morondava, możliwość kąpieli w oceanie oraz odwiedzenia miejscowego, tradycyjnego targu. Później przejazd około dwóch godzin na północ do najpotężniejszego w tej części kraju, świętego baobaba. Po drodze mijamy interesujące okazy tych drzew, przy których zatrzymujemy się w powrotnej drodze na południe. Warunki do fotografowania są wówczas korzystniejsze. Na długie lata zapadną Wam w pamięci: święty baobab, zakochane, splecione ze sobą, sędziwe baobaby oraz oczywiście marzenie każdego podróżnika, czyli Aleja Baobabów o zachodzie słońca.

Chętni mogą zaopatrzyć się w unikalne, włochate, pokryte jakby futerkiem owoce baobabu i skosztować ich na miejscu, w Alei. Owoce baobabu zawierają potężną dawkę witaminy C. Na nocleg wracamy do hotelu w Morondava.

12 września 2019, czwartek – Morondava – Antananarivo

Przelot na trasie Morondava – Antananarivo. Po wylądowaniu w stolicy mamy czas na zakupy ostatnich, bardzo oryginalnych pamiątek z Czerwonej Wyspy. Wylot w zależności od wybranego połączenia lotniczego w nocy z 12 na 13 września, lub 13 września.

Bez względu na porę lotu do Europy korzystacie z prostego pokoju hotelowego tuż przy lotnisku, by móc się wygodnie spakować i odświeżyć. Miłego lotu i do zobaczenia!

CENA: Kolejne dni opisane w programie: 13.740 PLN + przelot z Europy.

Cena obejmuje:

Transport: wynajęte pojazdy w czasie wszystkich przejazdów, wynajęty samolot na Tsingy i Morondava (przelot bez bagażu głównego – logistyka całkowicie bezstresowa dla uczestników), około 15 – metrowa łódź na Pangalanes, wynajęty wagon kolejowy, transfery speed boatami po lagunach Pangalanes, przejazdy innymi egzotycznymi środkami transportu, jak np. pousse – pousse.

Wyżywienie: w trakcie rejsu oraz podczas pobytu w górach Andringitra pełne wyżywienie ujęte w cenie wyprawy. Wszystkie kolacje (danie główne) w cenie. Śniadanie w niewielu hotelach wliczone w cenę (lokalny standard).

Ubezpieczenie NW i KL, opieka polskojęzycznego pilota, wiza madagaskarska (na lotnisku w Antananarivo), lokalni przewodnicy w parkach, tropiciele, wszystkie wstępy, pełny program zwiedzania – BRAK JAKICHKOLWIEK WYCIECZEK FAKULTATYWNYCH. Wszystko, co godne zwiedzenia na naszej trasie – jest ujęte w cenie wycieczki. Brak dodatkowych opłat.

Cena nie obejmuje:

Przelotu na Madagaskar.

Wyżywienia poza wyżej wymienionym oraz napoi (od około 15 EUR/ dzień)

Atrakcji, które nie są zawarte w opisie.

Własnych wydatków.

Napiwków (max 20 euro EUR/osoba)

UWAGI:

Na trasie korzystamy ze sprawdzonych hoteli. Jemy w sprawdzonych miejscach, korzystamy ze sprawdzonych aut i zaufanych, nieprzypadkowych kierowców.

Zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna.

Liczba uczestników: 11 osób.

Termin: 24 sierpnia 2019 roku – 12 września 2019 roku.

Wszelkie informacje:

Tel. 0048 792 345 115 lub 00261 34 99 75 303

Podczas pobytu na Madagaskarze – preferowany kontakt poprzez WhatsApp (jest to komunikator, który ma najmniejsze wymagania, jeśli chodzi o jakość internetu)