Wycieczka na Madagaskar – FAQ. Warto przeczytać.
Od czego zacząć?
Są dwie możliwości. Czytać, wertować programy, a pytania zadawać nam dopiero później. Wygodniej: skontaktować się z nami i wypytać dokładnie, co polecamy, przedstawić oczekiwania. Zapytamy wtedy o podstawowe sprawy, czyli czy ktoś lubi np. piesze wędrówki czy też nie, gdzie mu się szczególnie podobało etc, żeby móc polecić taki program, który odpowiada danym oczekiwaniom.
Czy jest grupa, czy można planować urlop?
Jeżeli grupa jest potwierdzona, to znaczy że nie będzie niespodzianki. Raz potwierdzona grupa, nie zostanie odwołana!
Przypadki, o jakich czasem słyszę: „było potwierdzone, a potem odwołali” – nie występują! Jeżeli wyjazd jest potwierdzony, to możesz już planować urlop! Hasło „wyjazd jest potwierdzony” jest nieodwołalne! Słowo lemura!
Gdzie zaczyna się wycieczka?
Program rozpoczynamy na lotnisku na Madagaskarze (najczęściej w stolicy) i tam też kończymy. Pomagamy przy wskazaniu i zakupie najkorzystniejszych połączeń lotniczych między Europą a Madagaskarem.
Co zawiera cena, czy są wycieczki fakultatywne?
NIE ma tzw. fakultetów, bo po to lecisz zapewne na Madagaskar, żeby zwiedzić, zobaczyć i przeżyć przygodę. Pełen program zwiedzania jest ujęty w cenie, nie ma żadnych ukrytych opłat. W zależności od programu w cenie nie są ujęte posiłki w trakcie zwiedzania w miastach. W czasie pieszych wędrówek czy rejsów, czyli tam, gdzie nie ma restauracji, posiłki są ujęte w cenie. (Pod każdym programem znajdują się szczegółowe informacje dotyczące konkretnego wyjazdu).
Jeżeli jednak nadarzy się możliwość wykorzystania okazji na trasie, jak np. lot helikopterem czy opcja nurkowania, to koszty pokrywa zainteresowany uczestnik.
Czy osoby jadące w pojedynkę muszą dopłacić za jedynkę?
Nie zdarzyło się jeszcze, aby ktoś dopłacał do pokoju 1-osobowego. Dużo osób jeździ w pojedynkę i nie ma problemu, aby dostali wraz z kimś z grupy pokój z dwoma osobnymi łóżkami. Jeżeli ktoś od początku życzy sobie jedynki, to oczywiście za dopłatą jest taka możliwość. Jest proste do załatwienia i nie rujnujące portfela.
Co muszę wiedzieć przed wyjazdem?
Każdy uczestnik zostanie jak najdokładniej poinformowany o tym, co musi wiedzieć przed wyjazdem, jak się spakować, o czym pamiętać, co jest ważne. O indywidualnych preferencjach dotyczących podróżowania rozmawiamy na etapie rezerwacji. Zależy nam na tym, żeby każdy uczestnik brał udział w takim programie, jaki mu będzie najbardziej odpowiadał. Jeżeli coś specjalnego Cię interesuje, powiedz o tym na początku wycieczki, a nie na końcu.
Jak jest rozwiązana sprawa jedzenia?
W zależności od konkretnego programu występują drobne różnice. Generalnie: Śniadania – indywidualnie w hotelu. Obiady – razem podczas zwiedzania. Kolacje – także najczęściej razem. Zwykle przy kolacji otrzymujecie informacje dotyczące kolejnego dnia wycieczki. Jemy w sprawdzonych wcześniej lokalach. Staramy się polecić potrawy, które przypadną do gustu uczestnikom. Warto też w określonych miejscach spróbować lokalnych przysmaków, a przy tym poznać zwyczaje miejscowych, wszak kuchnia to ważny element kultury.
Czy są szczególne wymagania kondycyjne? Do kogo skierowane są wycieczki?
Nie jest potrzebna specjalna kondycja czy doświadczenie w cięższych wędrówkach. Mamy tu do czynienia z wycieczkami objazdowymi. Jeżeli program zawiera trudny trekking, to jest to wyraźnie zaznaczone w opisie. W przypadku takiego trekkingu rozmawiamy dokładnie o tym, czy uczestnik życzy sobie takiej wędrówki w programie, jak wyglądają realia na trasie etc…
Na wycieczki jeżdżą najczęściej osoby w wieku od 30 do 65 lat. Od kondycji dużo ważniejsza jest chęć poznania świata, otwartość, dobry humor i chęć przeżycia niezapomnianej przygody wśród podobnie usposobionych ludzi.
Jak wygląda sprawa szczepień?
Przy wjeździe na Madagaskar z Polski nie ma obowiązkowych szczepień. Obowiązkowe jest jedynie szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka.
Przy wyjazdach na Madagaskar Zakład Medycyny Tropikalnej w Gdyni zaleca następujące szczepienia: polio, błonica, tężec, polio, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wścieklizna. Madagaskar jest rejonem występowania malarii. Zaleca się profilaktykę malaryczną.
Polecamy wizytę u lekarza medycyny podróży ok. 2 miesiące przed wyjazdem i po konsultacji z nim indywidualną decyzję co do szczepień.