Szczegółowy program wyjazdu:
6 września 2019, piątek, przylot do Antananarivo.
Możliwy wylot z innego miasta, niż Warszawa, np. z Berlina. Przylot do stolicy Madagaskaru i przejazd do hotelu.
7 września 2019, sobota, Antananarivo – Antsirabe
Po odpoczynku przespacerujemy się po mieście, odwiedzimy miejscowe Polonicum, pomnik Beniowskiego dłuta artysty – Polaka. Zwiedzimy też niewielkie, prywatne, acz interesujące muzeum.
Spotykamy naszego kierowcę i ruszamy na południe, w kierunku Antsirabe.
Na trasie duże wrażenie na uczestnikach robi zetknięcie się z tradycyjną, malgaską myślą technologiczną. Wiele prac wykonywanych jest tutaj identycznie, jak przed setkami lat. Dotyczy to zarówno prac polowych, jak i na przykład produkcji cegieł, które wypalane są w potężnych piramidach.
8 września 2019, niedziela, Antsirabe – Morondava
Jedziemy do Morondava, na zachodnie wybrzeże. Udajemy się do hotelu ze smaczną kuchnią. Będziecie mieli okazję zamówić między innymi ryby i owoce morza. Hotel będzie naszą bazą wypadową w okolice Morondava. Spędzimy tutaj dwie noce.
9 września 2019, poniedziałek, Morondava
Po śniadaniu przejazd na plażę, możliwość kąpieli w oceanie oraz odwiedzenia pobliskiego, tradycyjnego targu. Później przejazd około dwóch godzin na północ do najpotężniejszego w tej części kraju, świętego baobaba. Po drodze mijamy interesujące okazy tych drzew, przy których zatrzymujemy się w powrotnej drodze na południe. Warunki do fotografowania są wówczas korzystniejsze. Na długie lata zapadną Wam w pamięci: święty baobab, zakochane, splecione ze sobą, sędziwe baobaby oraz oczywiście marzenie każdego podróżnika, czyli Aleja Baobabów o zachodzie słońca.
Chętni mogą zaopatrzyć się w unikalne, włochate, pokryte jakby futerkiem owoce baobabu i skosztować ich na miejscu, w Alei. Owoce baobabu zawierają potężną dawkę witaminy C. Na nocleg wracamy do hotelu w Morondava.
10 września 2019, wtorek, Morondava – Antsirabe
Przejazd na trasie Morondava – Antsirabe.
W samym Antsirabe odwiedzamy między innymi tradycyjne, bezpieczne targowisko. Uczestnicy dojeżdżają na nie miejscowymi powozami. Są to niespotykane już nigdzie indziej na świecie pousse-pousse. W zależności od uwarunkowań na trasie, wizyta na targu możliwa nazajutrz po śniadaniu.
Dziś nocujemy w hotelu w stylu plemienia Betsileo.
11 września 2019, środa, Antsirabe – Fianarantsoa
Dziś udajemy się do Fianarantsoa, do kulturalnego i edukacyjnego centrum Madagaskaru. Na trasie podziwiamy między innymi tętniące pracą miejscowych, gigantyczne uprawy tarasowe ryżu. Tutejsze plemię Betsileo jest często nazywane na wyspie „plemieniem pracowników”.
We Fianarantsoa zwiedzamy najbardziej interesującą starówkę Madagaskaru. Tuż za miastem chętni zwiedzą Manara. Jest to ośrodek dla chorych stworzony w XIX wieku od podstaw przez Polaka, Ojca Beyzyma. Miejsce to robi na Polakach duże wrażenie.
We Fianarantsoa zajrzymy też do pracowni i galerii Pierro Men’a, najsłynniejszego malgaskiego fotografa. O ile będzie w swym atelier, będziecie mieli okazję poznać Go osobiście. Być może spotkanie z tym artystą i obejrzenie jego prac będzie fotograficzną inspiracją dla uczestników wyjazdu. Nocleg we Fianarantsoa.
12 września 2019, czwartek, Fianarantsoa – Ambalavao
Przed południem kończymy zwiedzanie Fianarantsoa i okolic, po obiedzie udajemy się w trasę do Ambalavao. Miejscowość położona jest w dolinie otoczonej skalistymi szczytami.
Zwiedzanie Ambalavao rozpoczynamy od rzemiosła Betsileo. Betsileo to plemię Madagaskaru, które pod względem pomysłowości, pracowitości i rozwoju, ma wszystkie inne plemiona pod sobą. Poznajemy tradycyjny wyrób papieru z kory ivoha. Papier był używany na Madagaskarze przez wieki do zapisywania tajemnych formuł przez ombiasa, czyli szamanów. Interesujące jest poznanie technologii wyrobu papieru, która to technologia jest całkowicie odmienna od na przykład technologii starego Egiptu. Kolejne tradycyjne rzemiosło Betsileo to obróbka drewna, a także produkcja jedwabiu z dziko żyjących jedwabników. Te rzemiosła także poznajemy tego dnia. Na nocleg wracamy do hotelu w Ambalavao.
13 września 2019, piątek, Ambalavao
Przed południem czas na wolny w gwarnym mieście Ambalavao. Po południu udajemy się do górskiego parku lemurów. Lemury katta schodzą wtedy z koron drzew i przebywają na ziemi. To popołudnie to nic innego, jak audiencja generalna u Króla Juliana. Często spotyka tu się także kameleony. Na nocleg wracamy do znanego wam hotelu w Ambalavao.
14 września 2019, sobota, Ambalavao – Andringitra pierwszy dzień trekkingu
Wczesnym rankiem udajemy się w góry Andringitra. To miejsce słynie z pięknych tras do wędrówek, nie jest to przy tym miejsce zadeptane przez tłumy odwiedzających. Ludność, która zamieszkuje tą część wyspy, to plemię Betsileo. Jedno z najbardziej interesujących plemion Madagaskaru, doskonale obeznane z uprawą roli oraz słynące z wyrobu cenionych mebli.
Podczas trekkingu nie ma możliwości zakupu żywności. Tym razem gotuje pilot wraz z doświadczonymi, malgaskimi pomocnikami. Na trekkingu czekają na Was niezapomniane widoki i… miłe obżarstwo… Wszystkie posiłki w czasie trekkingu ujęte są w cenie wyprawy. Nocleg w wiosce Morarano, w przepięknym miejscu otoczonym skalistymi górami. Architektura wioski jest urocza i nieskończenie fotogeniczna. Nocleg w wiosce oznacza: spanie w miejscowych chatach udostępnionych przez starszyznę wioski, która nas gości najlepiej jak potrafi. Mieszkanie dwa dni w tej niezwykle gościnnej, zaprzyjaźnionej wiosce było jak dotychczas dla wielu gości uwaga: najlepiej wspominanym elementem wyjazdu!
Przypominam: wielka gościnność, ale brak wygód! W górach brak dostępu do prądu. Możliwa opcja noclegu w pobliskim campie (wspólne łazienki).
15 września 2019, niedziela, Andringitra drugi dzień trekkingu
Spacery po wiosce, dla chętnych wędrówki w pięknych, okolicznych górach.
16 września 2019, poniedziałek, Andringitra trzeci dzień trekkingu – Ambalavao
Żegnamy się z górami i z naszymi gospodarzami. Odjazd do Ambalavao do hotelu jak w trakcie poprzedniego pobytu w tym mieście.
17 września 2019, wtorek, Ambalavao – Sahambavy
Dziś czeka grupę niezwykła atrakcja. Z Fianarantsoa wyruszymy do miasteczka Sahambavy. Wyruszymy w podróż w niecodzienny sposób: pojedziemy specjalnie dla Was wynajętym wagonem kolejowym! Tym razem będziecie podziwiać Madagaskar zza okien własnego „pociągu”. Będziemy jechać około 1,5h, przy czym zatrzymujemy pociąg w interesujących miejscach, wysiadamy również podczas postoi.
W Sahambavy zatrzymujemy się w jednym z najpiękniejszych hoteli na Madagaskarze. To hotel, którego otoczenie jest ogrodem botanicznym!
18 września 2019, środa, Sahambavy – Mananjary
Po śniadaniu czeka nas przejazd do Mananjary, na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Po drodze zatrzymujemy się wielokrotnie, bo jest to jedna z najpiękniejszych, najbardziej urozmaiconych i zielonych tras na wyspie. Natura, dżungla, góry, wodospady, lasy palm ravenala, urokliwe wioski, to tylko kilka z atrakcji na trasie. Wieczorem odpoczywamy w hotelu nieopodal Pangalanes.
19 września 2019, czwartek, Mananjary – pierwszy dzień rejsu Pangalanes
Wybrzeże Oceanu Indyjskiego jest na Madagaskarze obszarem występowania niezwykle silnych prądów. Na początku XX wieku stworzono tu więc rękami Malgaszy najdłuższy na świecie słodkowodny kanał, liczący prawie 700 kilometrów Pangalanes. Nie przypomina on w niczym znanych nam kanałów, połączył on niezliczone jeziora oddzielone od oceanu mierzejami. W niektórych miejscach płyniemy po szerokich jeziorach, w innych miejscach ledwo mijają się dwie łodzie. Brzegi są dzikie, odcinkami słodkie i słone wody stykają się ze sobą. Wioski leżące przy brzegu zamieszkiwane są przez ludzi, którzy muszą być samowystarczalni. Co raz to widać rybaków, którzy na drobnych łupinach wypływają na ocean. Obok urzekającej przyrody takie właśnie obrazki będą nam towarzyszyć na trasie.
Pangalanes to tereny, gdzie dociera bardzo niewielu turystów. Madagaskar jest tu taki, jak dawniej. Widoki zadziwiają nawet tych, którzy byli już prawie wszędzie. Podczas rejsu odwiedzamy oczywiście plaże Oceanu Indyjskiego.
Na trasie rejsu po Pangalanes korzystamy z usług malgaskiego, sprawdzonego kucharza. W czasie rejsu posiłki ujęte są w cenie wyprawy. Noclegi w namiotach.
Pływamy po spokojnych lagunach! W trakcie rejsu na stabilnej łodzi nie ma takiej możliwości, żeby ktoś doznał choroby morskiej! Jest to niemożliwe i nie ma potrzeby się tym stresować!
20 września 2019, piątek, Drugi dzień rejsu Pangalanes
Drugi dzień rejsu Pangalanes. Uwaga – Pangalanes zwie się kanałem. Żaden to kanał! To długi ciąg jezior i lagun. Ludzie żyją tu jak przed wiekami! To bardzo ciekawy kawałek Madagaskaru, który będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy.
21 września 2019, sobota, Trzeci dzień rejsu Pangalanes – Vatomandry
Trzeci dzień rejsu Pangalanes. Później przejazd do Vatomandry na nocleg.
22 września 2019, niedziela, Vatomandry – Ankanin’ny Nofy
Dziś naszym celem jest lodge w Ankanin’ny Nofy. Najpierw jedziemy autem, później hotelowa łódź zabiera Was na transfer, po nieco ponad godzinie jesteście na miejscu. Nocleg w jednym z hoteli w zatoce Ankanin’ny Nofy (bungalowy). Po trudach przejazdu możecie odpocząć na tarasie w otoczeniu przyrody. Blisko bungalowów są tropikalny las oraz czyste, słodkowodne kąpielisko.
W Ankanin’ny Nofy spędzicie trzy noce.
23 września 2019, poniedziałek, Ankanin’ny Nofy
Dziś jest dla was czas relaksu i kolejnego spotkania z miejscową przyrodą. W okolicy waszych bungalowów czeka na was 50 hektarów tropikalnego lasu z niezliczoną ilością lemurów! Gatunki dzienne zostaną przez was dokładnie obfotografowane z najbliższej odległości. Dziś poznacie lemury z najbliższej odległości, przy odrobinie cierpliwości będą one wam delikatnie jadły z ręki. Po południu jest czas zarówno na odpoczynek, jak i na bardzo interesujące wycieczki. Wieczorem okazja na absolutnie niesamowite przeżycie! Zabieramy Was w jedyne miejsce na Madagaskarze, gdzie macie ogromną szansę spojrzeć oko w oko lemurowi aye-aye. To niezwykle rzadki i płochliwy, nocny gatunek lemura o strasznej fizjonomii, często określany mianem najbrzydszego zwierzęcia świata. W żaden sposób zwierzak ten nie jest w stanie zagrozić człowiekowi, ma jednak na tyle przerażający i osobliwy wygląd, że według malgaskich przypowieści i legend – należałoby się go bać. Lemur aye-aye wykształcił jeden, nieproporcjonalnie długi, bardzo cienki palec, którym wydłubuje z wnętrza drzew niewielkie larwy.
24 września 2019, wtorek, Ankanin’ny Nofy
Wanilia rosnąca niedaleko bungalowów, kameleony, przyroda, wokoło lemury.
Wybierzemy się na wycieczkę łodzią na wybrzeże oceanu. Niedługa, ale interesująca trasa łodzią przez laguny Pangalanes do wioski rybackiej. Wycieczkę do wioski warto zorganizować o świcie. Niemal codziennie na burzliwy ocean wypływają rybacy. Ich łodzie to dłubanki. Spektakl, jaki macie okazję tutaj zobaczyć, to niewiarygodna walka rybaków z oceanem. To niezwykle ciekawe widowisko, które można przy odrobinie szczęścia zobaczyć na Madagaskarze! Wycieczki: aye-aye, rybacy o wschodzie słońca z wioską rybacką, spacer po lesie z przewodnikiem – kolejność tych trzech wycieczek zostanie ustalona po przyjeździe do hotelu.
25 września 2019, środa, Ankanin’ny Nofy – Moramanga
Po transferze łodzią udajemy się w nową trasę, do Moramanga. Po drodze kupujemy egzotyczne owoce.
26 września 2019, czwartek, Moramanga – Antananarivo – wylot do Europy
Tego dnia docieramy do kolejnej wielkiej atrakcji… Odwiedzimy park, który każdego oszołomi najróżniejszymi gatunkami gekonów, kameleonów i innych zwierząt Czerwonej Wyspy. Przygotujcie dużo miejsca na kartach pamięci, bo nieprzebrana ilość zwierząt zadziwi absolutnie każdego! To spotkanie z najbliższej odległości z niesamowitą przyrodą, okazja do zobaczenia, jak wypoczywa gekon i jak poluje kameleon.
Dziś czas na zakupy ostatnich, bardzo oryginalnych pamiątek z Czerwonej Wyspy. Bez względu na porę lotu do Europy korzystacie z prostego pokoju hotelowego tuż przy lotnisku, by móc się wygodnie spakować i odświeżyć. Miłego lotu i do zobaczenia!
27 września 2019, piątek, Lądowanie w Europie
W zależności od wybranego połączenia lotniczego – lądowanie w Europie w piątek lub w sobotę. UWAGA – daty tego wyjazdu nie ulegną zmianie! Wyjazd jest potwierdzony!
Cena 11.950 PLN od osoby obejmuje:
Transport: wynajęte samochody. Kierują doświadczeni kierowcy, z którymi współpracuję od lat.
Przejazdy innymi środkami transportu, jak między innymi: pousse – pousse, około 12-sto metrowa łódź z zadaszeniem na Pangalanes etc.
Na trasie zwiedzania noclegi wyłącznie w sprawdzonych hotelach.
W trakcie rejsu na Pangalanes noclegi w namiotach, bo brak hoteli.
Wyżywienie: kolacja powitalna, w trakcie trekkingu w Andringitra i podczas rejsu na Pangalanes pełne wyżywienie, śniadania (standardowo francuskie – na Madagaskarze płatne w hotelach – tutaj wliczone w cenę wyjazdu).
Ubezpieczenie NW i KL (bez udziału własnego), opieka polskojęzycznego pilota, wiza madagaskarska (na lotnisku w Antananarivo).
Wszystkie wstępy wraz z opłatami za lokalnych przewodników.
Cena nie obejmuje:
Przelotu na Madagaskar.
Wyżywienia poza wyżej wymienionym oraz napoi (od 10 EUR/ dzień)
Własnych wydatków.
Napiwków (około 20 EUR/uczestnik).
UWAGI:
W miejscach, gdzie przebywamy więcej niż jedną noc kolejność realizacji wycieczek zawartych w programie może ulec przestawieniu (np. warunki pogodowe, odpływy / przypływy i inne uwarunkowania lokalne).
Zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna.
Przewidywana liczba uczestników: min. 8 – max. 13 osób.
Termin: 6 września 2019 roku – 27 września 2019 roku.
Tel. 0048 792 345 115 lub 00261 34 99 75 303
Podczas pobytu na Madagaskarze – preferowany kontakt poprzez WhatsApp (jest to komunikator, który ma najmniejsze wymagania, jeśli chodzi o jakość internetu)